Ćwiczymy technikę. Różne sposoby wędkowania nad Odrą

Odra to jedna z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej nieprzewidywalnych rzek w Polsce. Jej charakterystyka geograficzno-przyrodnicza sprawia, że potrafi ona oczarować wędkarza już od pierwszego wejrzenia.

Przy tym, to wciąż jedno z najlepszych łowisk w naszym kraju, obfitujące w przepiękne i waleczne ryby, którymi zostajemy wynagrodzeni za wiele godzin poświęceń i dużą dozę cierpliwości, potrzebnej na znalezienie odpowiedniego miejsca do łowienia.

W krainie wędkarstwa

Odra jest stosunkowo spokojną rzeką, która na całej długości swój bieg toczy w bardzo podobnym tempie. Jej źródło znajduje się na terenie Czech gdzie, na niewielkim odcinku, ma ona charakter rzeki górskiej. Już po polskiej stronie granicy, Odra zaczyna przybierać wraz z kolejnymi dopływami, by przetoczyć się przez Dolny Śląsk jako ogromna, nizinna rzeka. Ta zaleta, jaką bez wątpienia jest zróżnicowany charakter Odry, otwiera przed wędkarzami nieograniczone możliwości zarówno w kwestii ogólnego sposobu łowienia ryb jak i nastawienia się na złowienie konkretnego gatunku ryby.

Metody łowienia na Odrze

Najpopularniejszą i najbardziej efektywną techniką łowienia na Odrze jest feeder, czyli mówiąc w uproszczeniu – zestaw gruntowy z drgającą szczytówką. Ze względu na fakt, że Odra jest bardzo dużą rzeką o silnym nurcie, należy korzystać z wędzisk o długości 360 lub 390 centymetrów, dysponujących ciężarem wyrzutowym przynajmniej 100, a najlepiej 150 gramów. Warto wyposażyć się również w specjalny koszyk zanętowy z kolcami, umożliwiającymi łowienie w większym uciągu wody. Wędkując z użyciem metody gruntowej możemy liczyć na schwytanie dużego leszcza, klenia, brzany, a nierzadko również karpia.

Wędkarze spinningowi z kolei docenią z pewnością Odrę ze względu na sposób ukształtowania jej linii brzegowej. Niezliczona ilość główek i zatoczek tworzy wiele miejsc schronienia dla drobnicy i podążającej za nią drapieżników. Szczupaki, sandacze, okonie i sumy to najczęściej łowione tutaj gatunki. Ze względu na silny uciąg wody i dużą głębokość konieczne jest skorzystanie z mocnej wędki o maksymalnym ciężarze wyrzutowym nawet 50 gramów (w zależności od tego, na jaki gatunek ryby się nastawiamy)
Odra oferuje również świetne warunki dla wędkarzy preferujących technikę spławikową. Na spowolnieniach i w płytkich zatoczkach bardzo często spotkać można. Uciąg wody jest tam o wiele wolniejszy, dzięki czemu wędkarz może skorzystać z lekkich zestawów. Zarówno metoda bolońska jak i odległościowa będą w tym wypadku dobrym wyborem, pod warunkiem skorzystania z odpowiednio długiego wędziska.

Nie tylko wędkarstwo

Niewątpliwym urokiem Odry, niezależnie od regionu geograficznego przez który przepływa, jest tętniąca życiem przyroda. Na przestrzeni tysięcy lat rzeka ta stała się domem dla setek gatunków zwierząt i ptaków. Również pod względem krajobrazowym jest to jedna z najpiękniejszych rzek w Polsce, ponieważ toczy swój bieg przez niziny i lasy. Wschód słońca nad Odrą zawsze napawa optymizmem, a zachody niejednokrotnie potrafią wprawić w zadumę. To po prostu magiczne miejsce, które wciąż nie zostało do końca odkryte przez człowieka.

Galeria: