Jak dobierać i ile kolorów stosować na elewacji? - porady eksperta

Z pewnością zależy Ci na tym, by Twój dom prezentował się pięknie nie tylko w środku, ale również na zewnątrz. Zastanawiasz się, jak go wykończyć, ile kolorów na elewacji możesz zastosować, by nie przesadzić, i jak dobierać barwy? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Beże i szarości na elewacji

Z tego artykułu dowiesz się:

- ile kolorów na elewacji zastosować,

- jak dobrać kolory elewacji domu,

- jak łączyć kolory na elewacji.

Ile kolorów na elewacji? Zadbaj o harmonię

Dobranie odpowiedniej liczby kolorów na elewacji nie zawsze jest prostym zadaniem. Czasami trudno znaleźć idealną równowagę pomiędzy monotonią a przesadą. Ile kolorów na elewacji można zatem zastosować, aby odnaleźć złoty środek? Najlepiej postawić na dwa lub trzy kolory elewacji zewnętrznej, jednak nie należy mylić ich z odcieniami!

Przykładowo – jeśli chcesz, by dach był czerwony, okna białe a ściany beżowe, nie oznacza to, że nie możesz dodać całej kompozycji jeszcze więcej kolorytu. Wystarczy, że poeksperymentujesz z różnymi tonacjami beżu, by wykonać ciemniejsze obwódki wokół okien czy też nietypowe dekory bezpośrednio na fasadzie.

Ważne!

Oczywiście nie należy się sztywno trzymać zasady, by nie stosować więcej kolorów elewacji zewnętrznej niż trzy. Wszystko zależy od projektu wykończenia budynku – może się okazać, że cztery, a nawet pięć różnych barw będzie ze sobą pięknie współgrać w starannie przemyślanej kompozycji.

Jak dobrać kolory elewacji domu – na co zwrócić uwagę?

Szukając idealnych barw do wykończenia domu mieszkalnego, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jak dobrać kolory elewacji domu?

Spójność ze stylem architektonicznym – jeśli projekt Twojego domu jest na wskroś klasyczny, a bryła stylizowana na tradycyjnym dworku, masz ograniczone możliwości dobierania i łączenia kolorów na elewacji. Sprawdzą się tu raczej spokojne, stonowane odcienie. W przypadku modernistycznej architektury możesz sobie natomiast pozwolić na o wiele więcej.

Biała elewacja i grafitowy dach pasujące do otoczenia domu

Dopasowanie koloru elewacji zewnętrznej do otoczenia – kolory elewacji domu nie mogą być uzależnione jedynie od Twoich preferencji, ale także skomponowane z otoczeniem Twojej i sąsiadujących posesji. Harmonia na większą skalę przełoży się na bardziej estetyczny wygląd Twojego budynku. Warto też wybierać barwy korelujące z naturą – zapomnij o neonowym różu i mocnym fiolecie – te kolory za bardzo wyróżniają się na tle zieleni.

Obecność detali i dekorów – jeśli Twój dom upstrzony jest lukarnami, wieżyczkami lub innymi dekoracjami, wybierz łagodne barwy, by nieco stonować charakter całości. Z kolei do prostych brył możesz dobierać nieco oryginalniejsze barwy – znajdziesz je wśród dostępnych kolorów Tynku Silikonowego TN 30Tynk Silikonowy TN30Tynk Silikonowy TN30Zobacz więcej.

Łączenie kolorów elewacji – sprawdzone zestawienia

Kolory elewacji domu możesz komponować samodzielnie – to nic trudnego. Wystarczy, że zestawisz ze sobą wybrane barwy i wyobrazisz, jak będą wyglądały na Twoim budynku. Nie potrafisz sobie tego zobrazować? W tym, jak dobrać kolor elewacji domu pomogą Ci programy komputerowe. Możesz także skorzystać z jednej z naszych propozycji:

• Brąz i beż – w takim łączeniu kolorów na elewacji zazwyczaj stawia się na brązowy dach i okna oraz beżowe ściany. Wybierz jasny odcień tynku elewacyjnego, by uwydatnić ciepło brązów.

Brązy i beże na elewacji domu

• Czerwień i piasek – do czerwonego dachu dobieraj ciepłe odcienie – piaskowy, beżowy czy karmelowy sprawdzi się tu idealnie. Okna pozostaw białe lub sięgnij po modele drewniane.

• Szary i biały – to bardzo modne, nowoczesne połączenie. Szary dach, okna i drzwi kontrastują z bielą ścian, tworząc ciekawy efekt wykończeniowy.

• Zielony i żółty – choć może się zdawać, że to dość odważne połączenie kolorów na elewacji, świetnie odnajdzie się w naturalnych przestrzeniach. Zielony dach nawiązuje do drzew i trawy, a jasnożółte ściany idealnie odnajdują się w promieniach letniego słońca.

Galeria: