5 najlepszych zestawień kolorów elewacji domu w stylu klasycznym

Dom na planie kwadratu lub prostokąta, ze spadzistym dachem, lukarnami, dekoracyjnym gankiem lub balkonem. Do eleganckiego tradycyjnego stylu idealnie będzie pasowała klasyczna elewacja. Jakie kolory na nią dobrać, by zachować stylowy charakter budynku?

Klasyczna, biała elewacja

Z tego artykułu dowiesz się:

- jak zaaranżować białą elewację domu w stylu klasycznym,

- jaki kolor dobrać do drewnianej klasycznej elewacji,

- czy beżowy pasuje do klasycznej elewacji,

- czy szara elewacja może być klasyczna,

- jak stworzyć klasyczną elewację z dodatkiem kamienia.

1. Klasyczna elewacja w bieli

Biel jest kolorem uniwersalnym i ponadczasowym. Jednak nigdzie nie wygląda tak dobrze, jak na domu w stylu klasycznym. W takich sytuacjach pięknie prezentuje się zestawiona z czerwonym dachem oraz białymi oknami – to połączenie jest pewniakiem, jeśli chcesz, by Twój dom wyróżniała stylowa elegancja.

Jednak to nie jedyna możliwość wykreowania wymarzonego efektu – biała, klasyczna elewacja z powodzeniem może być zestawiona z szarym, antracytowym dachem i drewnianymi ramami okien. Najważniejsze, aby postawić w tym przypadku na prostotę i nie przesadzać z liczbą kolorów składających się na fasadę budynku – wówczas masz pewność, że Twoja posesja zaprezentuje się idealnie.

Ważne!

Jeśli zdecydujesz się na białą, klasyczną elewację, wykończ ją za pomocą silikonowego tynku lub farby. Preparaty tego typu tworzą powłoki, które można łatwo utrzymać w czystości, co w przypadku białych powierzchni ma kluczowe znaczenie.

2. Elewacja drewniana – klasyczna i z pomysłem

W tradycyjnych, eleganckich odsłonach doskonale spisuje się także drewno – jednak domy z bali nie cieszą się zbyt dużą popularnością, a drewniane panele elewacyjne na całej powierzchni budynku wyglądają nieco zbyt rustykalnie. Właśnie dlatego warto postawić na połączenie drewna z tradycyjnym tynkiem fasadowym.

Drewnem obłóż wybrane fragmenty ścian, a resztę wykończ w bieli, szarości lub jasnym brązie – wypróbuj Tynk Silikonowy TN 30Tynk Silikonowy TN30Tynk Silikonowy TN30Zobacz więcej, który jest dostępny w aż 318 odcieniach, byś mógł wybrać ten idealny. W ten sposób stworzysz atrakcyjną klasyczną elewację domu.

Dla szukających tańszego i trwalszego rozwiązania, a jednocześnie równie stylowego idealnie nada się Tynk Modelowany TSS 05Tynk Modelowany TSS05Tynk Modelowany TSS05Zobacz więcej, dzięki któremu można w łatwy sposób uzyskać efekt deski na elewacji.

Tynk modelowany - efekt deski na elewacji

Foveo Tech Tynk modelowany TSS 05 na elewacji - efekt deski

Produkt ten idealnie imituje słoje drewna, jest odporny na zabrudzenia, działanie promieni UV a dodatkowo cechuje się wysoką trwałością powłoki.

Efekt deski na elewacji - Tynk Modelowany Foveo Tech

Foveo Tech Tynk modelowany TSS 05 na elewacji - efekt deski

3. Pomysł na klasyczną elewację domu – postaw na beż!

Biel wydaje Ci się zbyt problematyczna do utrzymania w czystości? A może uważasz ją za nudną? Na domu w stylu klasycznym pięknie zaprezentują się także wszystkie odcienie kremowe i beżowe. Dzięki nim dodasz budynkowi charakteru i koloru, ale w bardzo łagodny, nienachalny sposób.

Beżowa elewacja i szary dach

4. Dom w stylu klasycznym w szarości

Wydaje Ci się, że szarości są zarezerwowane jedynie dla nowoczesnych aranżacji? Przekonaj się, jak pięknie zaprezentuje się klasyczna elewacja domu w tym kolorze. Sięgaj po jaśniejsze odcienie, by zachować elegancką prostotę tradycyjnych rozwiązań, ale nie bój się uzupełniać fasady białymi akcentami, drewnianymi drzwiami i oknami, a na dach położyć czerwoną dachówkę. Zdziwisz się, jak wiele możliwości aranżacyjnych dla Ci klasyczna elewacja w szarości.

5. Elewacja domu w stylu klasycznym z dodatkiem kamienia

Kolejnym materiałem, który doskonale sprawdza się na domach w stylu klasycznym, jest kamień lub cegła. W obu przypadkach lepiej zdecydować się jedynie na ich fragmentaryczne zastosowanie, co obniży koszty wykonania takiej fasady, a także pozwoli Ci wykreować niezwykłą stylizację posesji. Za pomocą Tynku Modelowanego TSS 05Tynk Modelowany TSS05Tynk Modelowany TSS05Zobacz więcej możesz uzyskać efekt kamienia, trawertynu czy piaskowca. Będzie to tańsze rozwiązanie, trwałe a idealnie dobrane faktury sprawią, że elewacje będzie prezentować się znakomicie.

W zależności od wybranych płytek dobierz do nich farby i tynki w kolorach, które wymieniliśmy do tej pory – warto też zastanowić się nad zestawieniem drewna i kamienia. Takie połączenie zaprezentuje się bardzo naturalnie i uzupełni charakter domu w klasyczny stylu.

Galeria: