5 pomysłów na kolor elewacji domów w zabudowie bliźniaczej

Wybór domu w zabudowie bliźniaczej to pewnego rodzaju kompromis między mieszkaniem w bloku a w domu wolnostojącym – masz w końcu więcej swobody, jednak za ścianą mieszka sąsiad. Chcesz pomalować swoją część bliźniaka? Zobacz, jaki kolor elewacji wybrać? Sprawdź nasze pomysły!

Bliźniak z dwukolorową elewacją

Z tego artykułu dowiesz się:

- czy w przypadku bliźniaków musisz trzymać się kolorystyki wybranej przez sąsiada,

- jakich błędów unikać przy malowaniu elewacji domu w zabudowie bliźniaczej,

- jak kreatywnie zaaranżować fasadę takiego budynku.

Czy domy w zabudowie bliźniaczej muszą być takie same?

Często słyszy się, że jeśli już kupiłeś połówkę domu, musisz dogadywać się z sąsiadami nawet w takich kwestiach jak wygląd jego fasady i dachu. Oczywiście nie jest to zgodne z prawdą. W końcu jak dojść do kompromisu, skoro każdy ma zupełnie inny gust i inaczej wyobraża sobie wygląd swojego wymarzonego domu?

Istotne jest jednak to, aby zachować choć częściową spójność podczas aranżacji elewacji budynków dwurodzinnych – czyli np. postawić na takie samo pokrycie dachowe i na zbliżony kolor stolarki okiennej, ale na różne odcienie fasady. Nawet jeśli tynki będą zupełnie różne, ale okna i dach takie same, całość będzie się już prezentować wystarczająco harmonijnie – a jednak każdy zachowa miejsce dla realizacji własnej wizji na swój dom.

Dom dwurodzinny o spójnym wyglądzie

Spójna elewacja domów bliźniaczych

Elewacje domów bliźniaczych – najczęstsze błędy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, elewacje domów bliźniaczych wcale nie muszą być identyczne ani stanowić lustrzanego odbicia. Powinny jednak być w miarę spójne tak, aby patrzenie na budynek w ujęciu całościowym nie wywoływało „zgrzytów”. Niestety, spora liczba właścicieli połówek bliźniaka zupełnie to ignoruje i wręcz na siłę próbuje podkreślić swoją odmienność i oryginalność, argumentując to tym, że ich dom będzie „tym ładniejszym”, jeśli będzie się odróżniać od tego, co znajduje się po drugiej stronie budynku.

WARTO WIEDZIEĆ

Nie można tu jednak zapominać o tym, że te dwa domy zawsze będą postrzegane jako całość i nawet jeśli ich wygląda lepiej, to ta niekonsekwencja odbije się również na nim, psując wszystko, co chcieli osiągnąć. Warto więc choć częściowo nawiązać do tego, co za ścianą – spójna, choć nieidentyczna elewacja domu bliźniaczego to klucz do sukcesu!

Szara elewacja w domu dwurodzinnym

Jakie kolory elewacji bliźniaków wybrać?

Kolory elewacji bliźniaków – nasze pomysły na aranżacje

Szukasz konkretnych pomysłów na aranżację elewacji i dachu domu dwurodzinnego? Spokojnie – mamy dla Ciebie kilka pomysłów, którymi możesz się zainspirować. Oto one:

• w bliźniakach najlepiej postawić na antracytowe pokrycie dachowe. Dlaczego? Jest najbardziej uniwersalne i pasuje do każdego odcienia fasady – zarówno Ty, jak i sąsiad będziecie mogli wybrać coś dla siebie;

• za uniwersalną elewację uznaje się… białą. Biel pasuje do wszystkiego i jest na tyle neutralna, że z łatwością dobierzesz do niej dekoracyjne akcenty, np. barwne odcięcia w pionie lub w poziomie;

• w trendach aranżacyjnych królują dziś drewniane lub drewnopodobne akcenty. Jeśli znajdą miejsce na obu połówkach bliźniaka, zadbają o spójność całości nawet wtedy, gdy elewacje będą się różnić kolorem;

• ciekawym pomysłem na wykończenie elewacji domu bliźniaczego jest zastosowanie kamienia dekoracyjnego. Naturalnie wyglądający materiał zadba o to, by obie części budynku wyglądały spójnie – nawet jeśli będzie w innych odcieniach;

• jeśli nie podoba Ci się kolor na elewacji drugiej części domu, zastanów się nad jego pochodną – w przypadku beżu może to być np. odcień kawy z mlekiem. Odcienie z tej samej palety barw zawsze będą dobrze wyglądać w duecie.

Nie jesteś pewien, czy wybrany przez Ciebie kolor elewacji domu dwurodzinnego pasuje do dachu? Garść porad dotyczących ich dopasowywania znajdziesz w naszym artykule: Jak dobrać kolor elewacji do koloru dachu? – porady eksperta.

Galeria: