Jakie kolory optycznie powiększą okna na elewacji?

Wybór kolorów na elewację nie tylko wpływa na estetykę domu, ale również na jego optyczne postrzeganie. Za pomocą farby można poprawić niektóre jego elementy. Pokazujemy, jak optycznie powiększyć okno za pomocą odpowiedniego wyboru kolorów na elewację.

Małe okna w domach jednorodzinnych to jeden z tych elementów, które trudno poprawić bez kosztownego remontu. Jeśli więc nie chcemy wymieniać ich na większe, co wiąże się z dużą inwestycją, musimy poszukać alternatywnych metod. Jedną z nich jest sięgnięcie po kolory, które pomogą optycznie powiększyć okna na zewnątrz, dzięki czemu wyróżnią się one na tle elewacji i będą wyglądać okazalej.

Za pomocą odpowiednich kolorów farby wybranej na elewację, możemy znacząco wpłynąć na jego odbieranie. Korzystając z palety harmonizujących ze sobą barw możemy akcentować detale, wyróżniać i powiększać optycznie niektóre elementy, jak również optycznie zmieniać postrzeganie całej bryły budynku. Przyjrzyjmy się, jak kolory mogą zmienić małe okna.

Jak optycznie powiększyć małe okna?

Pierwszym sposobem jest zastosowanie kontrastowej barwy na elewacji w okolicy okien, dzięki czemu wyróżnią się one na tle elewacji. Możemy ten trik zastosować wokół okna, lub nawet jako poziome wstawki na całej ścianie. W ten sposób dodatkowo optycznie poszerzymy okno. Należy natomiast unikać pasów pionowych, które przeciwnie, wyszczuplą je optycznie.

Jasne okiennice

Innym sposobem jest stworzenie kolorystycznej ramy okna. W zależności od koloru samych okien, barwa powinna być odpowiednio dobrana. Białe okna na przykład powinny mieć jasne obwódki, a ciemne przeciwnie. Dzięki temu dodamy im trochę objętości, przez co będą wydawać się większe.

Aby optycznie poszerzyć okna, bez konieczności malowania kolorowych pasów o szerokości np. całej ściany domu, możemy zdecydować się na kolorystyczną imitację okiennic. Różni się to od wyróżnienia okien ramą kolorystyczną tym, że pasy o dowolnej szerokości malujemy jedynie po bokach okien, a nie wokół nich. W ten sposób optycznie je poszerzymy. Ponownie, powinien być to kolor kontrastujący z barwą wybraną na resztę elewacji, pasujący do koloru okien.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jakie kolory będą najlepsze, aby optycznie powiększyć okno na elewacji, warto wybierać jasne kolory, takie jak biel, beże, kość słoniowa lub pastelowe odcienie żółtego, niebieskiego lub zieleni. W zależności od tego, jakiego koloru użyjesz na elewacji domu, wybór jego jaśniejszego odcienia i zastosowanie go w okolicy okien sprawi, że wydadzą się one większe.

Wybór odpowiednich kolorów i ich właściwe zastosowanie ma wpływ na to, jak odbieramy budynek i wszystkie jego elementy. Warto zwracać uwagę nie tylko na elewację, ale również kolor dachu, rynien, okien i drzwi, a następnie tak dobierać barwy, aby odpowiednio eksponować lub maskować wybrane fragmenty domu. Dobrze dobrane kolory pozwolą optycznie powiększyć okno na zewnątrz bez ponoszenia dużo większych kosztów związanych z wymianą ich na większe.

Galeria: