Paleta kolorystyczna modernistycznych domów jednorodzinnych

Nie ma powodu, dla którego wszystkie modernistyczne domy jednorodzinne powinny mieć tylko białe elewacje. Tym bardziej, że już wcześniej ich fasady pokrywano różnymi kolorami.

Choć czołowi moderniści – Le Corbusier, Walter Gropius czy Mies van der Rohe – to zwolennicy purystycznej bieli, to wbrew pozorom modernizm nie odszedł od barw. Ale – jak przekonują architekci i historycy – rozumiał je nieco inaczej. Jak? Kolorystyka elewacji odpowiadać miała najczęściej albo barwie materiałów elewacyjnych (wtedy ograniczała się do stonowanych szarości, jasnych beżów bądź ugrów) lub też korzystać powinna z pasteli – od beżów po stonowane zielenie.

Kolory a style historyczne

Choć modernizm zakładał całkowite odejście od stylów historycznych, w tym także zredukowanie detali, to nie dotyczyło to wykorzystania barw na ścianach zewnętrznych. Duże, płaskie i jednolite powierzchnie chętnie pokrywano kolorami.

Dlaczego stawiano wówczas na naturalną kolorystykę? Chodziło o uszanowanie klimatu i charakteru miejsca, w którym powstawał budynek lub dom. W modernizmie obowiązywała zasada, że tak bryła, jak i jej naturalne otoczenie miały stanowić integralną, uzupełniającą się całość. Po drugie, był to sposób na akcentowanie poszczególnych partii budynku (przy uwzględnieniu efektów światłocieniowych) i podkreślenie ascetycznej prostoty bryły.
Efekty tych zabiegów możemy obserwować do dziś – minimalistyczna forma budynków w połączeniu z kolorem zastosowanych materiałów stanowią o ich ponadczasowej elegancji.

Forma, funkcja, konstrukcja

Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej. Ta zakładała, że „zarówno forma, funkcja, jak i konstrukcja budynku, wywodzić się miały niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych”. Tyle teoria. W praktyce oznaczało to postawienie na m.in. na kubiczną bryłę budynku i okna pozbawione wewnętrznych podziałów. Ale nie tylko. W grę wchodziło też zastosowanie surowych materiałów (przede wszystkim beton i stal) oraz duże przeszklenia klatek schodowych, a nierzadko też całych elewacji.

Galeria: