5 praktycznych pomysłów na zdobienie elewacji domu

Szukasz pomysłu na zdobienie elewacji domu? Podpowiadamy, jakie materiały wybrać. Styropianowe bonie, metalowe wstawki na elewacji, panele kompozytowe, a może beton architektoniczny – zobacz pomysły na ładne i praktyczne ozdoby na elewację domu.

Nietuzinkowa elewacja domu

Z tego artykułu dowiesz się:

- jak ozdobić elewację boniami i gzymsami ze styropianu,

- jak wykorzystać beton architektoniczny jako zdobienie elewacji domu,

- jak udekorować fasadę metalowymi płytami,

- jakie wykorzystać drewno do zdobienia elewacji,

- jak użyć kamiennych płytek, by ozdobić fasadę domu.

Bonie i gzymsy – ozdoby na elewacji budynku w stylu tradycyjnym

Niedrogim, ale efektownym materiałem, który można wykorzystać do ozdoby elewacji domu jest styropian. Wykonana z niego sztukateria zewnętrzna obejmuje m.in. bonie, attyki, listwy, profile i filary. Styropianowe elementy, które nakleja się na elewację, dają szerokie możliwości aranżacyjne. Najbardziej pasują do budynków w tradycyjnym stylu – klasycznych domków jednorodzinnych z kolumnami i większych rezydencji.

Styropianową sztukaterię można układać na całej elewacji, dobrze prezentuje się też na cokołach, filarach, wnękach lub narożach ścian. Na czym polega ich praktyczny charakter? Za ich pomocą możesz wymodelować proporcje budynku i w sprytny sposób ukryć mankamenty powierzchni lub naroży. Można je malować farbą na dowolny kolor. Wyjątkowo dekoracyjny charakter mają styropianowe gzymsy, czyli ozdoby okien na elewacji zewnętrznej.

Ozdobna elewacja klasycznego domu

Beton architektoniczny jako ozdoba na elewacji domu w nowoczesnym stylu

Materiałem, który z kolei pasuje do nowoczesnych projektów, jest beton architektoniczny. Stosuje się go w formie gotowych płyt montowanych na elewacji lub alternatywnie można wykorzystać tynk modelowany do uzyskania efektu betonu. Druga opcja jest wygodniejsza w nakładaniu i lżejsza dla konstrukcji budynku, a wygląda równie efektownie. FOVEO-TECH Tynk modelowany TSS05Efekt Betonu Tynk Modelowany TSS05 Efekt Betonu Tynk Modelowany TSS05 Zobacz więcej jest odporny na zabrudzenia i promienie UV, więc może stanowić praktyczną dekorację zewnętrznej ściany garażu. Z czym łączyć beton architektoniczny na elewacji, dowiesz się z wpisu Elementy betonu architektonicznego na elewacji domu – porady i pomysły.

Beton na elewacji domu

Metalowe kasetowy i płyty elewacyjne jako zdobienie elewacji domu

Modnymi materiałami dekoracyjnymi są metalowe ozdoby na elewacji. Mają postać prostokątnych kasetonów, mogą być wykonane ze stali lub kompozytów zawierających aluminium. Są lekkie, sztywne i wytrzymałe. Nadają budynkowi nowoczesny wygląd. Można je zamontować np. przy strefie wejścia do domu lub na ścianie tarasowej jako urozmaicenie otynkowanej fasady. Doskonale prezentują się w zestawieniu z betonem architektonicznym i deską elewacyjną. Ich zaletą jest mnogość i wyrazistość kolorów, które można dopasować do kolorystyki budynku.

Metalowe kasetony na elewacji domu

Deski, panele elewacyjne i ozdoby z drewna na elewacji

Drewno jest materiałem ponadczasowym i uniwersalnym, który chętnie stosuje się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych projektach elewacji domków jednorodzinnych. Można zestawiać go z metalowymi lub betonowymi ozdobami ścian zewnętrznych – pasuje do wielu materiałów. Część elewacji można ozdobić deskami lub drewnopodobnymi panelami. Kompozytowe panele o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych to szczególnie praktyczny materiał na ściany tarasowe lub balkonowe budynku. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie często przebywają domownicy.

Porada

Jeśli zależy Ci na funkcjonalnym rozwiązaniu i wysokiej estetyce, możesz zdecydować się na tynk imitujący efekt deski na elewacjiEfekt Deski Tynk Modelowany TSS05 Efekt Deski Tynk Modelowany TSS05 Zobacz więcej. Materiał nie wymaga tak częstej konserwacji jak prawdziwe deski, jest od nich tańszy i zachowa kolor niezależnie od pogody. Nie musisz też stosować do niego skomplikowanych podkonstrukcji – to praktyczna alternatywa dla drewna na elewacji.

Panele kompozytowe na elewacji domu

Zdobienie elewacji domu – płytki kamienne lub imitacja kamienia

Wyłożenie ściany wokół drzwi kamieniem dekoracyjnym to dobry pomysł na zdobienie elewacji domu. Kamień jest wytrzymały i podkreśli elegancki styl strefy wejściowej. Płytkami można ozdobić też cokoły i filary. Do wyboru dostępne są naturalne surowce lub ich praktyczne imitacje. Od kształtu i wyglądu kamienia zależy, czy pasuje do nowoczesnego, czy tradycyjnego projektu – więcej na temat zastosowania kamiennych płytek przeczytasz we wpisie 7 pomysłów na kamień elewacyjny przy drzwiach wejściowych.

Płytki kamienne na elewacji domu

Galeria: