7 pomysłów na styropianowe elementy ozdobne elewacji domu

Sztukateria styropianowa to prosty sposób na zmianę stylu w pomieszczeniach mieszkalnych. A czy wiesz, że takie dekoracje można stosować także na fasadach budynków? Poznaj 7 przykładów styropianowych ozdób elewacji i sprawdź, jak możesz je wykorzystać!

Elementy dekoracyjne na elewacji ze styropianu

Z tego artykułu dowiesz się:

- jak wykorzystać listwy wokółokienne jako ozdoby na elewację domu,

- gdzie sprawdzą się gzymsy styropianowe,

- czym są pilastry,

- czy bonie sprawdzą się jako styropianowe ozdoby elewacji,

- czy kolumny ze styropianu to dobry wybór,

- jak wykorzystać wsporniki dekoracyjne,

- jak wykorzystać styropianowe tablice na zamówienie.

1. Listwy wokółokienne

Otoczenie okien ozdobami elewacji ze styropianu to świetny sposób na optyczne powiększenie ram okiennych. Dodatkowo w ten sposób zyskujesz także urozmaicenie kolorystyczne na swojej fasadzie – np. białe listwy wokółokienne stonują nieco odważniejsze barwy tynku na budynku.

Ważne!

Warto wiedzieć, że sztukateria styropianowa jest tanim i łatwym do samodzielnego montażu sposobem na udekorowanie budynków mieszkalnych. Elementy dekoracyjne przeznaczone są najczęściej do montażu na specjalistyczny klej do styropianu.

2. Gzymsy

Gzymsy to styropianowe ozdoby elewacji, które mają wiele zastosowań. Możemy wymienić chociażby gzymsy nadokienne, podokienne, pośrednie, gzymsy pod dach, balkonowe czy podparapetowe. Dzięki nim można bez trudu nadać całemu domowi bardziej dekoracyjny charakter – pełen drobnych ornamentów i wysmakowanych detali.

Pilastry ze styropianu na elewacji

3. Pilastry

Kolejnymi ozdobami na elewację domu są styropianowe pilastry. Są to płaskie filary mocowane na ścianach, z których można wykonać bardzo efektowne obwódki drzwi wejściowych do domu, ale również dekoracje okalające okna.

4. Bonie

Boniowanie jest techniką dekoracyjną, dzięki której można uzyskiwać na elewacjach budynków efekt imitujący wyłożenie domu kamiennym murem. Dotychczas bonie wykonywane były poprzez żłobienie rowków w tynku fasady, obecnie jednak można je zastąpić gotowymi ozdobami na elewację domu ze styropianu. Taka metoda jest łatwiejsza, tańsza, szybsza i, co równie ważne, nie wymaga ingerencji w strukturę tynku na budynkach.

5. Kolumny

Kolumny przed domem to kultowa dekoracja ciesząca się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Swoją tradycją sięgają czasów antycznych, jednak na przestrzeni wieków zmieniało się ich wykorzystanie. Kolumny ze styropianu to ozdoby elewacji zewnętrznych na miarę XXI wieku – niedrogie, lekkie, ale efektowne jak te murowane staną się wyróżnikiem Twojej posesji na tle innych.

Dom wsparty na kolumnie

6. Wsporniki

Wsporniki mogą być umieszczane pod oknami, parapetami czy balkonami. Często przyjmują bardzo dekoracyjną formę – fantazyjne kształty i liczne ornamenty mają je wyróżnić i przyciągnąć uwagę widza. Podobną funkcję pełnią poddachowe kroksztyny oraz zworniki umieszczane z kolei nad ramą okienną.

7. Tablice na zamówienie

Ciekawym sposobem na wyróżnienie swojego domu są także ozdoby elewacji ze styropianu wykonywane na zamówienie. Najczęściej są to tablice, na których umieszcza się rok budowy budynku, ale może to być również dowolny dekor pasujący do charakteru Twojej fasady.

Warto wiedzieć, że wszystkie ozdoby styropianowe do elewacji można malować farbami fasadowymi, takimi jak np. Farba Fasadowa Silikonowa FN 30Farba Fasadowa Silikonowa FN30Farba Fasadowa Silikonowa FN30Zobacz więcej. Dzięki temu zachowanie harmonijnej stylistyki domostwa jest proste, nawet jeśli zdecydujesz się na bogate udekorowanie frontu budynku.

Galeria: