Imitacja czy naturalne drewno – co lepsze na elewację domu?

Elewacja z drewna to efektowny sposób na wykończenie fasady domu. Jednak wykorzystanie tego naturalnego surowca, ze względu na jego właściwości, może wiązać się z pewnymi trudnościami. Alternatywą jest zastosowanie na elewacji imitacji drewna – syntetycznych paneli o wyglądzie naturalnych desek. Zastanawiasz się, które rozwiązanie wybrać? Zobacz nasze porównanie!

Drewniana elewacja

Z tego artykułu dowiesz się:

- jakie są zalety i wady elewacji z drewna naturalnego,

- co przemawia za wyborem imitacji drewna na elewacji,

- jakie drewno na elewację wybrać – naturalne czy imitację.

Elewacja z drewna naturalnego – plusy i minusy

Drewno jest wdzięcznym i ponadczasowym materiałem, który może nadać fasadzie ciepły, przytulny styl. Świetnie wygląda nie tylko na elewacji tradycyjnego domu, ale i na ścianach nowoczesnych budynków. Tu świetnie prezentuje się w połączeniu z minimalistyczną bielą. Przy regularnej, właściwej pielęgnacji elewacja domu z drewnem pięknie się starzeje, nadając fasadzie wyjątkowy urok.

Warto wiedzieć

Piękno naturalnego drewna wynika w dużej mierze z jego unikalności. Rysunek słojów i sęków jest inny na każdej desce – to efekt, który trudno byłoby osiągnąć na sztucznych panelach.

Niestety, mimo wielu zalet drewno nie należy do najpraktyczniejszych materiałów. Oto kilka powodów:

• jest trudne w utrzymaniu – naturalne drewno wymaga regularnej konserwacji, inaczej jest narażone na siniznę, insekty, grzyby i pleśni, może też próchnieć pod wpływem zmian wilgotności i temperatury,

• ma skłonność do odbarwiania – drewno na elewacji jest stale wystawione na promieniowanie UV, dlatego niezabezpieczone, z upływem czasu zmienia kolor,

• jest łatwopalne – elewacja z naturalnych desek zwiększa ryzyko pożaru,

• bywa drogie – zwłaszcza gdy chodzi o najrzadsze, egzotyczne gatunki drewna, które cechują się największą trwałością,

• wymaga skomplikowanego montażu – montaż elementów z naturalnego drewna wymaga utworzenia dodatkowej konstrukcji, do której następnie przytwierdza się deski.

Elewacja z deskami i klinkierem

Imitacja drewna na elewacji – dlaczego warto?

Na rynku można znaleźć materiały, które z powodzeniem zastąpią drewno na elewacji. Są one dostępne w wielu kolorach i stylach. Ich wspólną cechą jest tańszy i mniej skomplikowany montaż, a także prostsza konserwacja niż w przypadku naturalnego materiału. Ponadto drewnopodobne płyty elewacyjne są:

• bezpieczne – wykonane z materiałów niepalnych lub trudno zapalnych oraz samogasnących,

• niskonasiąkliwe – panele elewacyjne imitujące drewno nie chłoną wilgoci, a dzięki temu nie pęcznieją i nie kurczą się pod jej wpływem,

• odporne na szkodliwe czynniki – nie zalęgną się w nich owady, grzyby czy pleśń, a kontakt z promieniami UV nie spowoduje odbarwienia desek,

• wykonane ze stabilnych materiałów, które nie pracują pod wpływem temperatury,

• łatwe w utrzymaniu – nie wymagają impregnacji, a w razie potrzeby wystarczy umyć je wodą.


                     Tynk modelowany TSS05 - efekt deski

Warto wiedzieć

Montaż paneli imitujących drewno na elewacji jest bardzo prosty – przykręca się je bezpośrednio do ściany. Sztuczne deski są lżejsze od naturalnych, dzięki czemu nie ma ryzyka zbyt dużego obciążenia fasady. 

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł: Deski elewacyjne – wady i zalety elewacji kompozytowej!

Wskazówka!

Chcąc uzyskać piękny efekt deski na elewacji nadając jej indywidualny charakter użyj Tynku Modelowanego TSS 05Tynk Modelowany TSS05Tynk Modelowany TSS05Zobacz więcej od Foveo-Tech. Powłoka wykonana z tego produktu jest trwała, odporna na rozwój alg, grzybów i pleśni oraz zabrudzenia i działanie promieni UV. Tynk ten idealnie imitujący słoje drewna.

Deski na białej elewacji

Jakie drewno na elewację domu – naturalne czy sztuczne?

Drewno na elewacji to rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z naturalnych materiałów i są gotowe poświęcić czas i środki na to, by utrzymać fasadę domu w idealnym stanie. W zamian otrzymają niepowtarzalny efekt – w końcu każda deska ma swój indywidualny wzór słojów, który czyni naturalne drewno wyjątkowym.

Jeśli jednak oprócz ciekawego efektu estetycznego zależy Ci na prostym i wygodnym rozwiązaniu, zdecyduj się na panele elewacyjne imitujące drewno. Wiele z nich do złudzenia przypomina naturalne deski, a jednocześnie nie wymaga częstej konserwacji i zachowuje kolor niezależnie od warunków zewnętrznych.

Galeria: