Instalacja oświetlenia na ocieplonej elewacji budynku – porady eksperta

Planujesz instalację oświetlenia na elewacji budynku, bo chcesz cieszyć się dogodnymi warunkami do spędzania czasu na świeżym powietrzu również po zmroku? Warto zainteresować się tym przed ociepleniem domu – jak powinien przebiegać montaż oświetlenia zewnętrznego?

Zainstalowane oświetlenie zewnętrzne

Z tego artykułu dowiesz się:

- instalacja oświetlenia na elewacji,

– czy warto to zrobić przed ociepleniem ścian,

- jak zamocować oświetlenie na elewacji ze styropianu,

- co jeszcze warto wiedzieć o instalacji elektrycznej na zewnątrz budynku.

Zaplanuj instalację oświetlenia na elewacji przed dociepleniem!

Przygotowanie instalacji elektrycznej na zewnątrz budynku powinno zostać zaplanowane jeszcze zanim postanowisz ocieplić ściany zewnętrzne. Dzięki temu mocując oświetlenie na elewacji, unikniesz powstawania mostków cieplnych, a tym samym zmniejszenia skuteczności termoizolacyjnej okładzin. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczniejsze, ale i o wiele łatwiejsze do wykonania.

Aby to zrobić, należy zaopatrzyć się w specjalne puszki instalacyjne do styropianu oraz elementy montażowe przystosowane do współpracy z nimi. Sprawdź, czy wybrane puszki pasują do grubości ocieplenia, jakie zamierzasz zastosować. Następnie podążając za instrukcjami producenta, wykonaj montaż instalacji w czasie docieplania budynku. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość schowania wszelkich przewodów pod tynkiem zewnętrznym, co zwiększa estetykę budynku.

Warto wiedzieć

Mocując oświetlenie na ścianie ocieplonej styropianem, pamiętaj, by zawsze stosować lampy o odpowiedniej szczelności – sprawdź stopień IP i upewnij się, że wybrany model jest chroniony przed szkodliwym działaniem wody i pyłu.

Lampa na elewacji

Mocowanie oświetlenia na elewacji ze styropianu

Mocowanie oświetlenia na elewacji ze styropianu

Bardzo często okazuje się jednak, że na instalację oświetlenia zewnętrznego, czy też montaż gniazdek na zewnętrznej elewacji, decydujemy się później, już po ociepleniu budynku. Wówczas można narazić ściany na utratę szczelności i termoizolacyjności, ale i zaryzykować ich estetyczny wygląd, szczególnie jeśli już wykończyłeś je za pomocą tynku. Kolejnym problemem okaże się niska stabilność płyt styropianowych – przymocowane do nich elementy muszą być odpowiednio lekkie, a co więcej, ich montaż musi przebiegać z użyciem specjalnych mocowań. Te z kolei należy dopasować do potrzeb:

• przede wszystkim zastanów się, czy elementy instalowane na ścianach zewnętrznych będą statyczne, czy dynamiczne. Do tych pierwszych z powodzeniem możesz zaliczyć lampy, które po zamontowaniu nie będą narażone na ruch i energiczne uderzenia. Dynamiczne okażą się natomiast np. gniazdka – czasami, zbyt mocno wyjmując z nich wtyczkę, naruszasz ich stabilność, mogąc nawet spowodować ich wyrwanie ze ściany;

• dobierz kołki, które zniosą planowane przez Ciebie obciążenie. Staraj się jednocześnie wybierać lampy dość lekkie, by nie naraziły docieplenia na uszkodzenia.

Oświetlenie zewnętrzne

Instalacja oświetlenia zewnętrznego

Co jeszcze warto wiedzieć o instalacji elektrycznej na zewnątrz budynku?

Decydując się na instalację oświetlenia zewnętrznego lub montaż gniazdek na zewnętrznej elewacji, pamiętaj o kilku kwestiach:

• jeśli musisz poprowadzić kabel na ocieplonej już elewacji, nie ingeruj w siatkę na styropianie. Niektórzy próbują wykonywać bruzdy w dociepleniach, jednak to zmniejsza właściwości okładzin,

• pamiętaj, by zawsze używać kabli i przewodów przystosowanych do użytku na zewnątrz budynków,

• przed montażem kołków w ocieplonych już ścianach upewnij się, że w miejscu wiercenia nie przebiegają przewody instalacji elektrycznej lub gazowej,

• otwory pod kołki w styropianie muszą być dokładnie oczyszczone przed ich włożeniem, co pozwoli uniknąć wadliwego montażu urządzeń.

 

Galeria: