Jak nakładać tynk silikonowy? - kompletny poradnik

Tynki silikonowe maja wiele zalet – są trwałe, odporne na zabrudzenia (tzw. efekt samoczyszczenia pod wpływem deszczu), odporne na uszkodzenia i paroprzepuszczalne. Ta ostatnia cecha przesadza o tym, że można je zastosować zarówno na ocieplenia ze styropianu jak i wełny mineralnej. Ponadto bywają stosowane na starych murach jako nowa, bardziej dekoracyjna i trwała warstwa wykończeniowa.

Jednak żeby zabezpieczały elewacje na lata i wyglądały estetycznie muszą być prawidłowo nałożone. Pierwszy i tak naprawdę najważniejszy etap, bo nie da się go już później poprawić to przygotowanie podłoża. Ściany musza być równe, suche i wolne od zanieczyszczeń, bo te które zmniejszałyby przyczepność.

Kładzenie tynku

W przypadku nowych ścian dwuwarstwowych podłożem jest warstwa zbrojonej siatką z włókna szklanego zaprawy klejowej. Powinna być ona sezonowana przez co najmniej 3 dni, jeżeli temperatura powietrza wynosi ok. 20°C, lub dłużej, gdy jest chłodniej. Warstwę zaprawy klejowej pokrywamy silikonowym (tego samego rodzaju co tynk) gruntem tynkarskim, o kolorze jak najbardziej zbliżonym do barwy planowanego tynku. W systemie FoveoTech będzie to Podkład Gruntujący PN 30Podkład Gruntujący Silikonowy PN30Podkład Gruntujący Silikonowy PN30Zobacz więcej. Gruntowanie jest bardzo ważne, bo wzmacnia podłoże, wyrównuje jego chłonność i związuje drobne cząstki. Tu istotna uwaga – jeżeli gruntowanie wykonano kilka miesięcy przed nałożeniem tynku, należy je powtórzyć.

Jeśli zaś tynk cienkowarstwowy ma być nałożony na istniejący tynk cementowo-wapienny, to jeżeli jest on nowy, powinien być sezonowany co najmniej przez 4 tygodnie. Natomiast stare tynki wymagają przede wszystkim oczyszczenia i uzupełnienia ubytków. Można do tego użyć zaprawy tynkarskiej lub klejowej. Tynki tradycyjne również trzeba zagruntować.

Zanim rozpocznie się tynkowanie trzeba upewnić się, że temperatura powietrza oraz podłoża jest odpowiednia i nie zapowiada się jakaś jej duża zmiana w ciągu kilku najbliższych dni. Pamiętajmy, że odpowiednie warunki musza panować nie tylko w momencie nakładania tynku, ale również przynajmniej przez pierwsze 3–4 dni po nim, zaś pełną wytrzymałość i odporność tynk zyskuje dopiero po około 4 tygodniach. Generalnie, za dopuszczalna dla aplikacji tynku temperaturę uznaje się od +5 do +25°C, z dodatkiem zimowym dolna granica przesuwa się do 0°C. Jednak pamiętajmy o tym, co powiedziano wcześniej – takie warunki musza panować przez kilka kolejnych dni. Dlatego nie należy rozpoczynać tynkowania mając w perspektywie falę upałów albo, dla odmiany, przymrozki. Ponadto, trzeba zadbać o osłonięcie świeżego tynku przed działaniem deszczu (przynajmniej przez 8 godzin) oraz bezpośrednim, silnym nasłonecznieniem. Służą do tego folie lub gęste siatki rozpinane na rusztowaniach. Właściwie to należy rozwiesić je już dzień wcześniej, bo również podłoże (ściany) nie powinny być ani rozgrzane, ani mokre.
Zanim napoczniemy pierwsze wiaderko z tynkiem, sprawdźmy czy wszystkie pochodzą z jednej partii produkcyjnej. Jeżeli nie, mogą wystąpić pomiędzy nimi minimalne różnice w odcieniach. Nie zauważymy ich jeżeli tynki zostaną nałożone na różne ściany, albo będą odcięte np gzymsem lub inną naturalną linią podziału. Za to na jednej, gładkiej płaszczyźnie mogą się uwidocznić.

Masę w wiaderku trzeba przed aplikacja starannie wymieszać wolnoobrotowym mieszadłem. Nie wolno dodawać do niej wody! Dopuszczalna jest tylko minimalna korekta gęstości, przez dolanie nie więcej niż 1,5% gruntu. Jednak i tego lepiej unikać, a jeżeli już się zdecydujemy, preparat trzeba bardzo starannie odmierzać. Inaczej mogą pojawić się np. odmienne odcienie pierwotnie tego samego koloru tynku.

Tynk silikonowy FoveoTechTynk Silikonowy TN30Tynk Silikonowy TN30Zobacz więcej może być nakładany zarówno ręcznie (pacą), jak i metodą natryskową z pistoletu (z użyciem agregatu). Trudno wskazać, która z metod jest lepsza. Przede wszystkim wykonawca musi być z nią obeznany. Nakładanie tynku natryskowo jest szybsze, ale szybkość nie zawsze jest decydującym czynnikiem. Używając agregatu możemy uzyskać za to jedynie fakturę baranka, kornika już nie. Niezależnie od wybranej metody, należy trzymać się zasady, że najlepiej, żeby tynk na jedną płaszczyznę bez podziałów nakładał jeden człowiek. Sposoby zacierania tynku nigdy nie są identyczne, podobnie jak i prowadzenia pistoletu natryskowego.
Po aplikacji pozostaje już tylko pamiętać o ochronie świeżego tynku przed czynnikami atmosferycznymi.

Aplikacja tynku

W domach jednorodzinnych dominuje metoda ręcznego nakładania tynku. Jest to o tyle uzasadnione, że i tak nie ma tam zwykle bardzo dużych, jednolitych płaszczyzn.

Galeria: