Jaki tynk na cokół – mozaikowy czy silikonowy?

Cokół to fragment ściany tuż nad gruntem, który jest szczególnie narażony na zabrudzenia i uszkodzenia. Wymaga zastosowania wytrzymałego materiału wykończeniowego. Podpowiadamy, jaki tynk na cokół domu wybrać – mozaikowy czy silikonowy?

Otynkowany na biały kolor dom

Z tego artykułu dowiesz się:

- kiedy stosować tynk silikonowy na elewację,

- kiedy stosować tynk mozaikowy na elewację,

- jaki tynk na cokół domu wybrać.

Kiedy stosować tynk silikonowy na elewację?

Tynk silikonowy to dobry wybór, jeśli chcesz, aby ściana zewnętrzna domu stanowiła jednolitą kolorystycznie powierzchnię. Tynk silikonowy świetnie sprawi się zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, gdzie cokoły są zlicowane, czyli zrównane z licem ściany, a co za tym idzie – mało widoczne.

Materiał taki jak tynk silikonowy TN30Tynk Silikonowy TN30Tynk Silikonowy TN30Zobacz więcej jest bardzo wytrzymały i ma szereg zalet jako wyprawa na cokół. Po pierwsze, zapewnia ochronę przed rozwojem grzybów i glonów dzięki wolno uwalnianym cząsteczkom biocydu kapsułowego. Po drugie, jest paroprzepuszczalny, więc zapobiega zawilgoceniu izolacji – ściany mogą oddychać, a jednocześnie są chronione termicznie. Tynk silikonowy można stosować nie tylko na styropianie, ale i na wełnie mineralnej.

Piętrowy dom z cokołami

Po trzecie, tynk silikonowy na cokole jest odporny na zabrudzenia i ma zdolność do samooczyszczania się – dodatki hydrofobowe w masie sprawiają, że kurz zmywa się ze ścian zewnętrznych z deszczem. To przekłada się na rzadszą konieczność mycia elewacji. Wreszcie tynk silikonowy jest nienasiąkliwy, co jest bardzo istotną cechą, ponieważ ściana przy gruncie nie będzie narażona na silne zawilgocenia od wody gruntowej i opadowej czy zalegającego śniegu.

Porada

Tynki silikonowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów, dopasowanych do nowoczesnej i tradycyjnej architektury. Do wyboru masz fakturę baranka lub kornika oraz kilka grubości ziarna: od 1,5 do 3 mm.

Kiedy stosować tynk mozaikowy na cokół?

Tynk mozaikowy TD50Tynk Mozaikowy TD50Tynk Mozaikowy TD50Zobacz więcej przygotowuje się z barwionych kruszyw marmurowych i piasków kwarcowych spajanych żywicą akrylową, dzięki czemu jest materiałem bardzo trwałym. Masa jest wytwarzana z przeznaczeniem na podłoża narażone na zabrudzenia i uszkodzenia, czyli właśnie na cokoły, a także ściany loggii, gzymsy, bonia, ościeże drzwi i okien, ściany podjazdów i garaży, klatki schodowe itp.

Cokół wykończony tynkiem mozaikowym można myć bez obaw o ścieranie powierzchni. Materiał charakteryzuje się też wysoką elastycznością, dlatego może skrywać drobne pęknięcia czy zarysowania zewnętrznych ścian. Dzięki dodatkowi biocydu kapsułowego w składzie masy tynkarskiej nie trzeba się martwić, że zarodniki pleśni czy grzybów zaatakują cokoły. Tynk mozaikowy TD50 jest niskonasiąkliwy, dzięki czemu szybko wysycha nawet po obfitych deszczach, nie powodując nieestetycznego „mleczenia” elewacji.

Szary tynk mozaikowy

Dużą zaletą materiału jest dekoracyjność. Produkt jest dostępny w niemal 100 kolorach (zobacz paletę kolorów tynku mozaikowego), dzięki czemu łatwo dopasować odcień do pozostałych kolorów na elewacji, dachu czy stolarce okiennej.

Czy wiesz, że…

Do mozaikowego tynku na cokół możesz zastosować specjalne dodatki – mikę lub brokat. To sprawi, że dolny odcinek elewacji będzie połyskiwał w świetle opalizującymi drobinkami. Do tynku mozaikowego w ciepłych, żółtych lub brązowych odcieniach wybierz złote drobinki, do tynku mozaikowego w szarej tonacji dopasuj zaś dodatki o srebrnej barwie. Warto dodać, że tynk mozaikowy jest kompatybilny z wieloma rodzajami materiałów. Można go kłaść zarówno na wełnę, jak i styropian, oraz łączyć z innymi rodzajami tynków stosowanymi na wyższych partiach ścian, m.in. akrylowym i sylikonowym.

W artykule Jak dobrać cokół do elewacji? Wykończenie dołu elewacji przeczytasz, jak dobierać kolor cokołu do elewacji budynku.

Podsumowanie – jaki tynk na cokół domu wybrać

Tradycyjnym rozwiązaniem jest wybór tynku mozaikowego na cokół, który jest odporny na ścieranie i zagrożenia biologiczne. W nowoczesnych projektach, w przypadku których zależy Ci na zlicowaniu ściany zewnętrznej z cokołem, idealnie sprawdzi się tynk silikonowy. Oba rodzaje materiałów można zmywać z zabrudzeń. Zarówno tynk mozaikowy, jak i silikonowy na cokół jest wytrzymały pod warunkiem spełnienia wymogów technicznych przy jego nakładaniu.

Nowoczesny dom z cokołem

Galeria: