Koszty wykonania izolacji termicznej – co wziąć pod uwagę i jak obliczyć?

Wykonując skuteczne ocieplenie domu, można znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie zimą, ale też ograniczyć przenikanie ciepła do budynku podczas upałów. Jaka jest cena izolacji termicznej oraz jakie rodzaje ociepleń można wybrać?

Ocieplanie dużego domu

Z tego artykułu dowiesz się:

- jakie są rodzaje izolacji termicznej,

- jaka jest cena izolacji termicznej ze styropianu,

- jaki jest koszt wykonania izolacji termicznej z wełny mineralnej.

Czym ocieplać dom?

Rozwój technologii budowlanej sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej możliwości wykonania izolacji termicznej domu. Spośród tych najpopularniejszych możemy wymienić te znane już od lat – czyli ocieplenia ze styropianu oraz wełny mineralnej. Cena izolacji termicznej z tych materiałów jest najkorzystniejsza, dlatego też cieszą się one niesłabnącą ciągle popularnością, jednak nowsze rozwiązania kuszą innymi zaletami. Co masz do wyboru?

Polistyren ekstrudowany (XPS), inaczej styrodur – materiał ten porównuje się do styropianu i wypada od niego o wiele lepiej pod względem twardości, odporności na działanie wody, współczynnika przenikania ciepła czy wytrzymałości na ściskanie. Cena izolacji termicznej ze styroduru jest wysoka – sam materiał jest dwukrotnie droższy od wysokojakościowego styropianu. Kosztuje od 350 do ok. 750 zł za 1 m³.

Płyty PIR – współczynnik przenikania ciepła w przypadku tego materiału jest bardzo niski. Oznacza to, że z bardzo cienkich płyt można wykonać wydajne ocieplenie domu. Jednak za 1 m² elewacyjnej płyty PIR trzeba zapłacić ok. 85 zł.

Aerożel – wyjątkowo lekki i porowaty, a przy tym niezwykle odporny na ściskanie. Cechuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła i doskonałą izolacyjnością akustyczną. Jaki jest koszt wykonania izolacji termicznej w tym przypadku? Za materiał zapłacisz ok. 140-250 zł za 1 m² w zależności od grubości mat.

Ważne!

Do ceny materiałów izolacyjnych należy doliczyć także dodatkowe koszty – robociznę, która jest zależna od wielu czynników, jak chociażby miejsca zamieszkania, a także dodatkowe materiały, np. kleje, izolacje itd.

Kładzenie styropianu na ścianę

Koszt wykonania izolacji termicznej ze styropianu

Ceny izolacji termicznej z innowacyjnych materiałów są o wiele wyższe niż w przypadku zastosowania znanego i cenionego od lat styropianu. Za robociznę wraz z materiałami, czyli również zaprawą do klejenia, taką jak KS 20Zaprawa Klejąca do styropianu KS20Zaprawa Klejąca do styropianu KS20Zobacz więcej, siatką zbrojeniową i innymi potrzebnymi produktami zapłacisz ok. 150-190 zł za 1 m² elewacji.

Styropian cechuje się dość niskim współczynnikiem przenikania ciepła wynoszącym maksymalnie 0,031 W/(m*K), ale efektywność takiej izolacji w ogromnej mierze zależy od tego, czy płyty styropianowe zostały właściwie przyklejone i ułożone. Koszt wykonania izolacji termicznej ze styropianu można obniżyć, decydując się na jej samodzielny montaż – należy jednak wiedzieć, że gwarancja na materiały obowiązuje jedynie wtedy, gdy izolacja termiczna wykonywana jest przez specjalistów.

Cena izolacji termicznej z wełny mineralnej

Koszt wykonania izolacji termicznej z wykorzystaniem wełny mineralnej jest wyższy niż w przypadku styropianu i wynosi ok. 174-235 zł za 1 m² z robocizną.

Ocieplanie budynku za pomocą wełny

Z zalet wełny mineralnej należy wymienić doskonałą izolacyjność akustyczną – materiał ten skutecznie wygłusza, zapewniając wyższy komfort domownikom. Jej współczynnik przenikania ciepła wynosi od 0,045 do 0,032 W/(m*K) – jest uzależniony od grubości i jakości wybranej wełny.

Biorąc pod uwagę cenę izolacji termicznej i współczynnik przenikania ciepła, nie można się dziwić, że najpopularniejszą metodą ocieplania budynków jest kładzenie płyt styropianowych. Wełna mineralna o wiele lepiej sprawdzi się natomiast jako wypełnienie ścian szkieletowych oraz wykonania izolacji w sufitach podwieszanych.

Galeria: