Prawidłowe nakładanie kleju na styropian – praktyczne porady eksperta

Równie ważna jak wybór materiałów do izolacji budynku jest sama technika prowadzenia prac, w tym też np. nakładania kleju na styropian. Jak robić to prawidłowo? Przy jakiej temperaturze? I czym w ogóle nakładać klej na styropian? – pytania się mnożą. Nic w tym dziwnego, skoro metod prowadzenia prac jest co najmniej kilka.


Metody nakładania kleju na styropian

Pasmowo-punktowa – to ona jest tą najbardziej rozpowszechnioną. Polega na utworzeniu ramki z kleju o szerokości co najmniej 3 cm na obrzeżu płyty (tak, by po jej dociśnięciu do ściany klej nie wychodził poza krawędzie). W środku ramki znaleźć się powinno sześć placków kleju o średnicy około 8 cm. Symetrycznie rozłożonych – po trzy na górze i trzy na dole.

Mierzenie
Prawidłowo nałożona zaprawa klejącaZaprawa Klejąca do styropianu KS10Zaprawa Klejąca do styropianu KS10Zobacz więcej – gładką pacą ze stali nierdzewnej – powinna zajmować nie mniej niż 40 proc. powierzchni płyty (po dociśnięciu płyta powinna być przyklejona minimum w 60 proc. swojej powierzchni). Grubość kleju nie powinna wówczas przekraczać 10 mm.

Przytwierdzanie styropianu

Jak nakładać klej na styropian? O czym koniecznie pamiętać?

Tuż po tym, jak nałożymy zaprawę klejącąZaprawa Klejąca do styropianu KS20Zaprawa Klejąca do styropianu KS20Zobacz więcej na płytę, należy ją przyłożyć do ściany i natychmiast docisnąć – tak by tworzyła równą płaszczyznę z sąsiednimi płytami (warto to sprawdzać poziomicą). Jeśli tak nie jest, płytę trzeba jak najszybciej oderwać, usunąć masę klejącą, a następnie spróbować ponownie – z zachowaniem zasad sztuki budowlanej.
Płyty przykleja się pasami poziomymi, od dołu (gdzie znajduje się listwa startowa) do góry.

Ocieplanie budynku

Technika nakładania kleju na styropian to nie wszystko. Zanim płyta zostanie przyklejona do ściany, powinna być przeciągnięta tarką do szlifowania styropianu lub grubym papierem ściernym – zwiększy to przyczepność kleju. Warto przy tym przeprowadzić test przyczepności albo przy pomocy specjalnego urządzenia pull-off, albo próbek styropianu. 8-10 kostek (o wymiarach 100x100 mm) przykleja się do ściany, po czym po 4-7 dniach zrywa. Jeśli odejdzie cała próbka z klejem i cząstkami podłoża oznacza to, że ściana nie była dobrze przygotowana. Jeśli dojdzie z kolei do rozerwania styropianu, to znak, że podłoże nadaje się do dalszych prac.

Poziomowanie

Nakładanie kleju na styropian a temperatura

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga. Podczas prac należy stosować siatki ochronne na rusztowanie i przestrzegać obostrzeń dotyczących maksymalnych i minimalnych zakresów temperatur podanych przez producenta systemów ociepleń. Zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 5 do 25 st. C.

Galeria: