Tynkowanie natryskowe a ręczne – poznaj 5 praktycznych różnic

Do nakładania maszynowo i ręcznie – w tych dwóch wersjach dostępne są gotowe zaprawy tynkarskie. Różnią się jednak nie tylko sposobem aplikacji, ale też np. ceną. Którą wybrać? I dlaczego?

Odpowiedź na te pytania nie jest oczywista, a to także dlatego, że wszystko zależy od czasu, który chcemy i możemy przeznaczyć na wykończenie elewacji. Oto pięć praktycznych różnic między tynkowaniem natryskowym a ręcznym.

Sposób pracy

Do tynkowania ręcznego używa się pacy ze stali nierdzewnej i dba się cały czas o to, by nanoszona warstwa miała grubość ziarna. Następnie zaprawę zaciera się płaską pacą z tworzywa sztucznego w celu uzyskania odpowiedniej faktury: baranka – ruchami kolistymi lub kornika – pionowo lub poziomo.
Do tynkowania mechanicznego wykorzystuje się z kolei agregat z odpowiednią dyszą – masa sama w sobie jest na tyle plastyczna, że może być podawana za pomocą węża. Zaprawa nanoszona jest z odległości 25 cm od ściany, z góry na dół, bo tylko to zapewnia jej precyzyjną aplikację . Metodą tą nakładamy tynk typu baranek.

Sposób przygotowania

Gotowe do użycia tynki wymagają przede wszystkim zamieszania mieszadłem wolnoobrotowym, w zależności od potrzeby dopuszczalna korekta lepkości tynku woda pitną.

Ręczne nakładanie tynku przy pomocy pacy

Masę tynkarską zawsze należy przygotowywać i nakładać zgodnie z zaleceniami producenta i sztuką budowlaną. Tylko to gwarantuje trwałość tynku i odpowiedni wygląd elewacji.

Czas pracy

Jeśli chodzi o tynki ręczne, to ich nakładanie trwa średnio dwa razy dłużej niż tynkowanie mechaniczne. W praktyce będzie to około 60 mkw. dziennie, podczas gdy w tym samym czasie z wykorzystaniem agregatu trzy- czteroosobowa ekipa może położyć 100-140 mkw. tynku.

Nakładanie warstwy tynku

Cena

Tynkowanie maszynowe jest droższe, ale za to trwa krócej. Z reguły to koszt rzędu 30 zł za mkw., podczas gdy w przypadku tynków nakładanych ręcznie będzie to 20-25 zł za mkw.
Co nie mniej ważne, przy wykorzystaniu agregatu zużycie materiałów jest dwa razy mniejsze niż przy metodzie tradycyjnej, co oznacza też realne oszczędności.

Inne

Tynkowanie mechaniczne, choć mniej popularne od ręcznego, polecane jest przede wszystkim przy dużych powierzchniach, pozbawionych wnęk i dużej liczby otworów okiennych i drzwiowych.

Galeria: