Wydajność kleju do styropianu – sprawdź, ile kleju na m² elewacji potrzebujesz

Wykonywanie okładzin ze styropianu to jedna z popularniejszych metod ocieplania budynków mieszkalnych i nie tylko. Aby zająć się tym samodzielnie, konieczne jest przygotowanie niezbędnych materiałów – w tym także kleju do elewacji. Sprawdź, jaka jest wydajność kleju do styropianu, by kupić odpowiednią ilość preparatu!

Przyklejanie styropianu w celu ocieplenia budynku

Z tego artykułu dowiesz się:

- jakie rodzaje kleju do styropianu można wybrać,

- jakie są metody nakładania kleju do elewacji,

- jakie jest zużycie kleju do styropianu na 1 m².

Jakie rodzaje kleju do styropianu można wybrać?

Podczas wybierania kleju do styropianu warto mieć na uwadze podział na preparaty systemowe i niesystemowe:

Kleje systemowe – jak sama nazwa wskazuje, wchodzą one w skład całego systemu produktów pozwalających na stworzenie odpowiedniego ocieplenia budynków. To bardzo dobry wybór, ponieważ producenci dopasowują parametry kleju do elewacji do rekomendowanych płyt styropianowych i innych elementów, dzięki czemu możliwe jest łatwe stworzenie solidnego ocieplenia. Przykładem systemowego kleju do styropianu może być zaprawa klejąca do styropianu KS20Zaprawa Klejąca do styropianu KS20Zaprawa Klejąca do styropianu KS20Zobacz więcej, wchodząca w skład systemu ociepleń FOVEO-TECH S.

Kleje niesystemowe – to preparaty o uniwersalnym zastosowaniu, które przeznaczone są do wszystkich płyt styropianowych. Najczęściej cechują się one gorszymi parametrami od systemowych klejów do elewacji, ale nie oznacza to, że nie można ich dopasować do indywidualnych potrzeb.

Zaprawa klejowa umieszczona na kawałku styropianu

Warto również wspomnieć o klejach do zatapiania siatki, które z powodzeniem mogą być wykorzystane do mocowania styropianu do ścian. Przykładem takiego preparatu jest zaprawa klejowa do siatki KU21Zaprawa Klejąca do siatki KU21Zaprawa Klejąca do siatki KU21Zobacz więcej, stanowiąca jeden z elementów systemów ociepleń FOVEO-TECH S.

Jakie są metody nakładania kleju do elewacji?

Aby określić wydajność kleju do styropianu, konieczne jest ustalenie, jaką metodą preparat będzie nakładany na płyty:

Metoda obrzeżowo-punktowa – ten sposób zakłada rozprowadzenie pasa kleju o szerokości ok. 3-4 cm wzdłuż obrzeży płyty styropianowej. Na środku natomiast należy rozmieścić ok. 6-8 placków kleju do elewacji. Preparat powinien zajmować ok. 40% powierzchni płyty – po dociśnięciu rozprowadzi się na ok. 60% styropianu.

Pokrywanie całych płyt styropianowych – nakładanie kleju w ten sposób odbywa się przy użyciu pacy zębatej. Przy tej metodzie aplikowana jest cieńsza warstwa kleju do styropianu.

Ważne!

Nakładanie kleju na całe płyty styropianowe sprawdza się wtedy, gdy masz do czynienia z równymi, gładkimi ścianami. W pozostałych przypadkach zaleca się stosowanie metody obrzeżowo-punktowej.

Fachowiec ocieplający budynek za pomocą styropianu

Więcej na temat przyklejania styropianu do ścian znajdziesz w artykule: Prawidłowe nakładanie kleju na styropian – praktyczne porady eksperta.

Jakie jest zużycie kleju do styropianu na 1 m²?

Wydajność kleju do styropianu jest zależna od rodzaju stosowanego preparatu oraz metody nakładania. Sprawdźmy na przykładzie kilku różnych rodzajów klejów do elewacji, ile kleju do styropianu przypada na m²:

Zaprawa klejąca do styropianu KS 10Zaprawa Klejąca do styropianu KS10Zaprawa Klejąca do styropianu KS10Zobacz więcej – zużycie kleju do styropianu na 1 m² w tym przypadku to 4-5 kg przy metodzie obrzeżowo-punktowej oraz 5-7 kg przy przyklejaniu płyt całą powierzchnią.

Zaprawa klejąca do styropianu KS 20Zaprawa Klejąca do styropianu KS20Zaprawa Klejąca do styropianu KS20Zobacz więcej – ile kleju do styropianu na m² potrzeba w tym przypadku? Do metody obrzeżowo-punktowej zużyjesz 3,5-4,5 kg, przy klejeniu całościowym zaś 5-6 kg.

Zaprawa klejąca do siatki KU 11Zaprawa Klejąca do siatki KU11Zaprawa Klejąca do siatki KU11Zobacz więcej – średnie zużycie na 1 m² przy przyklejaniu metodą obrzeżowo-punktową szacuje się na od 4 do 5 kg, a przy klejeniu pełnym 5-7 kg.

Zaprawa klejąca do siatki KU 21Zaprawa Klejąca do siatki KU21Zaprawa Klejąca do siatki KU21Zobacz więcej – wydajność kleju do styropianu w tym przypadku to 3,5-4,5 kg przy klejeniu obrzeżowo-punktowym oraz 5-6 kg przy klejeniu całościowym.

Galeria: