Harmonijna kompozycja - zastosowanie dwóch kolorów na fasadach domów jednorodzinnych

Wybór dwóch kolorów elewacji to nie lada sztuka. Ich harmonijna kompozycja może nie tylko poszerzyć lub wysmuklić dom, ale też np. optycznie powiększyć bryłę.

Kolory jako sposób na poprawienie wyglądu i proporcji domu? Tak, to możliwe. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach.

Mocna barwa tuż pod dachem

Jeśli górę elewacji zamalujemy szerokim poziomym pasem tuż przy dachu, to budynek wyda się niższy i szerszy. To rozwiązanie szczególnie polecane przy bryłach dwu- trzypiętrowych. Im mocniejszy efekt chcemy uzyskać, tym intensywniejszy powinien być odcień farby i tym różny powinien on być od kolorystyki reszty fasady.

Fasada do podziału

Kiedy zależy nam z kolei na wysmukleniu budynku, rozwiązaniem może się okazać wydzielenie pionowego uskoku w bryle domu, obejmującego jego centralną część, a następnie pomalowanie go innym kolorem farby. Warto by odcinał się od zastanej barwy.

Porządek przede wszystkim

Gdy rozmieszczenie okien jest przypadkowe (a nie mamy już na to wpływu), możemy je ze sobą optycznie połączyć, wpisując w dużą kolorową ramę. Dzięki temu staną się najważniejszym elementem kompozycji, a ta wyda się celowa.

Rozdział brył

A co jeśli dom składa się z dwóch brył? Aby je odciążyć, warto pokusić się o pomalowanie każdej z nich na inny kolor, nawet w kontrastowych barwach, np. bieli i czerni (niższa część). To dobry pomysł także dlatego, że pozwoli efektywnie i oryginalnie wykończyć budynek.

Harmonijna kompozycja, czyli jaka?

Unikajmy z reguły łączenia kolorów kontrastowych i bardzo ciemnych (te ostatnie mogą się dodatkowo zbytnio nagrzewać). Najlepszą kompozycją może się okazać np. jasna barwa (surowa biel lub beż) z innym jej odcieniem (albo np. szarością i jej kolorami pośrednimi, w tym grafitem czy srebrem). Im mniejszy kontrast, tym lepiej. Podobnie, im chłodniejsza barwa tym, lepiej. Ciepłe połączenia nie są teraz modne, a jeśli już to dotyczą przełamania szarości różnymi odcieniami zieleni, pomarańczy czy np. żółci i różu.
Inne rozwiązanie to sięgnięcie po kolor zastosowany już na dachu czy np. na okiennicy –sprawi, że na fasadzie nie będzie rządził chaos, a sama elewacja wyda się ciekawsza.

Galeria: