Less is more - trend zastosowania jednego koloru na elewacji i ogrodzeniu domu jednorodzinnego

Jeden kolor na elewacji domu jednorodzinnego i ogrodzeniu to rozwiązanie uważane za najbardziej tradycyjne. Nic więc dziwnego, że niezależnie od coraz to nowych mód, nadal jest tym najchętniej wybieranym.

Co za dużo, to niezdrowo – ta zasada ma zastosowanie także jeśli chodzi o wygląd elewacji. Tyle teoria, w praktyce oznacza to, że niezależnie od obecnej mody na szare dachy (czerwone pokrycia zawsze były, są i będą modne), na fasadzie domu i jego ogrodzeniu najlepiej sprawdzi się jeden kolor. Pytanie tylko, jaki.

Biel ponad wszystko

Dobra niezależnie od typu domu (modernistyczny, nowoczesny, typu stodoła i inne), bo pozwoli uwydatnić kształty budynku – zachować prostą, czystą formę – a tym samym osiągnąć efekt spokoju i nowoczesności. Co więcej, umożliwi zastosowanie zdobień, witraży czy też np. barwnych dodatków, w tym utrzymanych w intensywnych kolorach donic na kwiaty.

Malowanie elewacji to inwestycja na długie lata, dlatego też nie warto sugerować się trendami. Modny kolor będzie nas cieszył najwyżej przez sezon, a fasad przecież nie maluje się tak często jak np. ścian wewnętrznych (średnio co 3-5 lat).

A może kolory naturalne

Od żółtego poprzez błękity i róże aż po zielenie i brązy – rozpiętość jest bardzo duża. Na jaki kolor się zdecydować? Barwa nie powinna w żaden sposób wybijać się na tle otoczenia, w tym także odróżniać się od przylegających do domu innych budynków lub też np. zabudowań sąsiadów – przecież nie chodzi o to, by tak dom, jak i ogrodzenie były barwnymi kleksami w krajobrazie. Najlepiej postawić na delikatne, stonowane odcienie, wpadające w kolory kremowe. Sprawdzą się przede wszystkim beże i lekkie błękity – szczególnie jeśli dach jest ciemny, bo będą z nim kontrastować (jednokolorowe bryły nie są interesujące). Takie barwy są jednocześnie eleganckie i ponadczasowe.

W niektórych gminach barwę elewacji może określać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – nie tyle chodzi o konkretny kolor, ile o sugestię użycia odcieni pastelowych. Takie zapisy są podyktowane dbałością o harmonię kolorystyczną lub chęcią zachowania unikalnego charakteru danego miejsca.

Galeria: