Jaki klej jest najlepszy do elewacyjnej siatki podtynkowej? – porady eksperta

Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku wymaga założenia materiałów termoizolacyjnych. Na nie kładziona jest siatka pod tynk, którą należy zatopić w kleju. Sprawdź jaki produkt skutecznie zamocuje warstwy, by zapewnić solidną trwałość całego systemu ocieplenia.

Nakładanie kleju na siatkę podtynkową

Z tego artykułu dowiesz się:

- Jakie cechy posiada idealny klej do zatapiania siatki?

- Jak dobrać klej do siatki podtynkowej?

System ocieplenia złożony jest z trzech warstw: materiału izolacyjnego, siatki zbrojnej i zaprawy tynkarskiej. Wszystkie powierzchnie muszą być ze sobą połączone profesjonalnym klejem, który zapewni stabilną i wytrzymałą konstrukcję. Niezależnie od tego, czy do ocieplenia stosujesz styropian budowlany, czy wełnę mineralną musisz pokryć je warstwą kleju tak, by siatka stabilnie utrzymała się na warstwie izolacyjnej i wzmocniła przyczepność tynku.

Siatka podtynkowa – jaki klej najlepiej ją utrzyma?

Zatapianie siatki podtynkowej zapobiega odkształcaniu się materiału izolacyjnego i chroni go przed uszkodzeniami. Siatkę dobieraj do rodzaju materiału ocieplającego, wtedy jej montaż będzie prostszy.

Wybór kleju będzie podyktowany rodzajem siatki, a ta z kolei materiałem izolacyjnym. Dobra siatka zarówno do styropianu, jak i wełny mineralnej wykonana jest z włókna szklanego i posiada różne gramatury – im wyższa, tym siatka jest mocniejsza. Do styropianu możesz użyć mniejszej gramatury, do wełny, która jest cięższa – większej.

Częściowo zatopiona siatka elewacyjna

Klej do siatki powinien być na tyle uniwersalny, by kleić materiał termoizolujący, mocować siatkę i w sposób trwały zabezpieczać fasadę przed uszkodzeniem. Musi charakteryzować się wysoką przyczepnością do podłoża oraz wysokim stopniem odkształcenia. Dobry klej do siatki:

● zawiera wysoko gatunkowe włókna, dzięki którym staje się elastyczny oraz bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków pogodowych,

● ma wysoką paraprzepuszczalność,

● zwiększa przyczepność tynku,

● jest łatwy w aplikacji – ma wysoki stopień lepkości,

● jest mrozoodporny,

● jest niepalny,

● trwale łączy wszystkie warstwy,

● zwiększa bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Profesjonalny klej do siatki powinien łatwo mocować izolację do wszelkich podłoży budowlanych: betonowych, silikatowych, ceramicznych, cementowych i cementowo-wapiennych. To systemowy produkt, który również dobrze uzupełnia ubytki.

Jak dobrać klej do siatki podtynkowej?

Kleje do siatki podtynkowej dzielą się na zaprawy klejące, masy, pianki i kleje poliuretanowe. Zaprawy klejące zapewniają najniższe koszty w porównaniu z innymi rodzajami klejów oraz tworzą najtrwalsze połączenia warstw.

Klej do zatapiania siatki jest fabrycznie przygotowanym, suchym proszkiem, który miesza się z wodą i po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji nakłada na siatkę, a gdy stwardnieje, pokrywa się go warstwą zewnętrznego tynku.

Przyklejanie siatki podtynkowej przez fachowca

Zaprawy klejące styropian powinny dobrze mocować siatkę podtynkową nie tylko do białego styropianu, ale również grafitowego, który jest bardziej wytrzymały i daje lepsze właściwości izolacyjne. Idealna będzie do tego FOVEO-TECH Zaprawa KU11Zaprawa Klejąca do siatki KU11Zaprawa Klejąca do siatki KU11Zobacz więcej, która dobrze mocuje również płyty zespolone. Jej warstwa stanowi idealny bufor termiczny. Jest odporna nie tylko na nagrzewanie się elewacji, ale również zapobiega przenikaniu wilgoci do środka, trwale chroniąc styropian. To dzięki zawartości włókien szklanych i wyselekcjonowanych kruszyw mineralnych.

Pamiętaj, że podczas montażu izolacji nakłada się 2 warstwy kleju. Najpierw pierwszą, na której mocuje się siatkę, a potem drugą, którą ją zatapia.

Do klejenia każdego podłoża i rodzaju izolacji nadaje się FOVEO-TECH Zaprawa KU21Zaprawa Klejąca do siatki KU21Zaprawa Klejąca do siatki KU21Zobacz więcej, która charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami fizykomechanicznymi. To wyjątkowo elastyczna zaprawa, która ma zdolność przenoszenia naprężenia wywołanego skurczem i rozszerzaniem się podłoża. Ma to ogromne znaczenie w przypadku budynków położonych w miejscach otwartych, silnie nasłonecznionych. Produkt jest polecany także w przypadku zastosowania wełny mineralnej jako materiału izolacyjnego budynku. Zaprawa ma wysoką przyczepność i jest łatwa w zastosowaniu.

Dobra zaprawa nawet przy silnym nagrzaniu się materiału izolacyjnego, zapobiega jego naprężaniu, a co za tym idzie odkształcaniu się warstw i pękaniu tynku.

Zdarza się, że klej na elewacji pęka. Przyczyną tego może być nie tylko niewłaściwe przygotowanie zaprawy, ale też sposób jej mocowania i dobór nieodpowiednich materiałów do podłoża. O tym, jak naprawić popękany klej na elewacji, dowiesz się z artykułu: „Pękający klej na elewacji – przyczyny i skuteczna naprawa”.

Wybór odpowiedniego kleju do elewacyjnej siatki podtynkowej jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju elewacji oraz tego, w jakich warunkach ma funkcjonować konkretny budynek. Przed ostatecznym wyborem dobrym pomysłem jest więc skonsultowanie się z fachowcem, który zna się na pracach związanych z elewacjami i pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie.

Galeria: