Najważniejsze naprawy elewacji domów jednorodzinnych okiem eksperta

Uszkodzenia elewacji domu jednorodzinnego niestety są nieuniknione. Z czasem wszytko niszczeje i nie inaczej jest w przypadku elewacji. Z tego tekstu dowiesz się o najczęściej spotykanych rodzajach uszkodzeń elewacji oraz tym, jak sobie z nimi poradzić. Czytaj dalej.

Nowoczesny dom jednorodzinny

Bez przygotowania ani rusz

Uszkodzenia elewacji mogą mieć różny charakter, co oznacza, że każdą usuwa się nieco inaczej. Nie ma więc jednego i uniwersalnego sposobu, który pozwoli Ci na przywrócenie elewacji do idealnego stanu. Bardzo ważne przed zabraniem się za usuwanie usterek jest przygotowanie oraz zgłębienie tematu danego uszkodzenia. Zastosowanie nieodpowiedniej metody może bowiem doprowadzić do powiększenia się uszczerbku w elewacji, a co za tym idzie konieczności poniesienia jeszcze większych kosztów związanych z naprawą.

Jakie są rodzaje uszkodzeń elewacji?

Przygotowanie ściany pod elewację

Poniżej przedstawiliśmy najpopularniejsze usterki elewacji, które możesz spotkać podczas użytkowania swojego domu. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak się ich pozbyć.

1. Glony

Bardzo często można spotkać się ze specyficznym zazielenieniem się tynków elewacyjnych. Za ten nieestetyczny efekt odpowiedzialne są glony. Zazwyczaj pojawiają się po północnej stronie domu, w miejscach sąsiadujących z drzewami i krzewami oraz na ścianach obiektów o podwyższonej wilgotności. Wszędzie tam, gdzie wilgoć utrzymuje się przez długi czas, możliwy jest rozwój glonów oraz zazielenienie tynków. To, jak szybko glony opanują Twoją elewację, zależy przede wszystkim oraz ilości kurzu oraz brudu na ścianach, ponieważ to właśnie te elementy są idealnym pożywieniem dla zarodników glonów.

Naprawa elewacji - jak poradzić sobie z glonami?

Główną czynnością, która powinna być zastosowana podczas zazielenienia elewacji, jest dezynfekcja w celu usunięcia glonów. Stosuje się do tego specjalne środki biobójcze do zwalczania grzybów oraz pleśni. Do zabiegu odkażania użyj twardej szczotki, ale uważaj, by nie uszkodzić tynku. Jeśli po odkażaniu zauważyłeś przebarwienie, koniecznie będzie pomalowanie powierzchni farbą, która nie jest podatna na porost glonów. Przykładem takiego produktu jest FOVEO-TECH Farba Fasadowa FS20Farba Fasadowa Silikatowo-Silikonowa FSS20Farba Fasadowa Silikatowo-Silikonowa FSS20Zobacz więcej. Oprócz skutecznego zatrzymania rozwoju glonów gwarantuje też odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz krótkie schnięcie. Co więcej, drugą warstwę można położyć już po 4 godzinach.

2. Rysy i pęknięcia

W trakcie prac tynkarskich bardzo często można spotkać się z pojawieniem rys o kształcie elementów muru. W takiej sytuacji uznaje się, że ściany wznoszonego obiektu wciąż pracują, a ekipa tynkarska zbytnio pośpieszyła się z działaniami.

Naprawa elewacji - jak poradzić sobie z pęknięciami?

Na samym początku postaraj się delikatnie powiększyć ubytek, ale pamiętaj, by być ostrożnym i nie uszkodzić dodatkowo znajdujących się pod tynkiem siatki i ocieplenia. Następnym krokiem jest wyczyszczenie pęknięcia z zabrudzeń oraz innych luźno leżących elementów. Gdy wszystko jest już gotowe, czas na zastosowanie masy naprawczej lub dedykowanego akrylu. Wypełniacz powinien mieć odpowiednią ziarność, która będzie pasować do tynku na elewacji. Wypełnij ubytek środkiem, który wybierzesz i pozostaw do wyschnięcia. Po wszystkim pomaluj naprawiany fragment farbą fasadową, by nie odróżniał się od reszty ściany.

3. Rysy tynkarskie

Rysy tynkarskie to bardzo często spotykane usterki elewacji. Wynikają z przeprowadzanych w wysokich temperaturach prac tynkarskich lub zastosowania nieodpowiedniej ilości wody zarobowej. W przypadku rys tynkarskich bardzo ważna jest szybka reakcja. Im dłużej pozostaną w nienaruszonym stanie, tym szybciej może dojść do odspojenia się tynku na elewacji.

Naprawa elewacji budynku - jak poradzić sobie z rysami tynkarskimi?

Mikropęknięcia powinieneś pomalować specjalną farbą dopasowaną do rodzaju zastosowanego tynku. Dobrym rozwiązaniem jest używanie farby tej samej firmy, która wyprodukowała tynk. Unikniesz wtedy niedopasowania.

4. Odspojenie

Odspojenie to inaczej mówiąc odpadanie tynku z elewacji i jest wynikiem braku gruntowania lub nakładania wyprawy zbyt grubą warstwą. Z odspojeniem można się również spotkać w przypadku prac tynkarskich przeprowadzanych w zbyt niskich lub za wysokich temperaturach. Idealny zakres to od +5 do +25oC. Tego typu usterki można w bardzo łatwy sposób uniknąć poprzez stosowanie się do instrukcji producenta i przestrzegania ogólnych zasad budowlanych.

Naprawa elewacji - jak poradzić sobie z odspojeniem?

Zacznij od ustalenia charakteru oraz skali uszkodzeń. Widzisz, że niemal cały tynk znajdujący się na budynku odpada? W takiej sytuacji może okazać się, że nie ma sensu naprawiać elewacji. Warto wtedy zastanowić się nad skuciem otynkowanej powierzchni i położeniem nowego materiału. Jeśli jednak chodzi o mniejsze ubytki, wystarczy zagruntowanie, wypełnienie zaprawą murarską oraz wzmocnienie poprzez wtopienie siatki z włókna szklanego.

5. Uszkodzenia na ociepleniu

Tego typu usterki są dużo bardziej skomplikowane, co sprawia, że wymaga jeszcze szybszej i bardziej stanowczej reakcji. Przyczyn uszkodzeń na ociepleniu może być wiele od źle przeprowadzonych prac tynkarskich po uszkodzenia mechaniczne.

Jak poradzić sobie z uszkodzeniem na ociepleniu?

Naprawa i malowanie elewacji powinno przebiegać w kilku krokach:

1. Wytnij uszkodzony fragment ocieplenia i siatki oraz przygotuj nowy kawałek styropianu.

2. Usuń około 10 cm materiału wokół uszkodzenia, by móc zamontować nową siatkę zbrojeniową metodą „na zakładkę”.

3. Przygotowany styropian wklej w dziurę.

4. Po wyschnięciu wykonaj zbrojenie.

5. Po kilku dniach wykończ naprawiany fragment tynkiem. Pamiętaj o dobraniu pasującego koloru. Jeśli jest to niemożliwe, użyj farby fasadowej.

Naprawa fragmentu elewacji - czy warto wzywać ekipę?

Tworzenie elewacji przez fachowca

Jak widzisz, większość prac związanych z miejscowymi uszkodzeniami elewacji możesz spokojnie wykonać samodzielnie, co znacznie obniży koszty. Zapłacisz jedynie za materiały. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, dobrze będzie, gdy wezwiesz fachowców, którzy kompleksowo zajmą się naprawą elewacji. W takim przypadku musisz jednak liczyć się większym wydatkiem.

Galeria: