Szlifowanie kleju na elewacji – porady eksperta

Profesjonalne wykończona elewacja nie może prezentować żadnych wypukłości i zgrubień, jakie zostają po nałożeniu zapraw. Uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni wiąże się z jej wyrównaniem. Sprawdź, jak efektywnie zeszlifować nierówności.

Szlifowanie ściany przez fachowca

Z tego artykułu dowiesz się:

- Jakie narzędzia są potrzebne do zacierania kleju na elewacji?

- Jak dobrze zeszlifować klej na elewacji?

Zacieranie kleju na elewacji – niezbędne narzędzia

Pamiętaj! Aby uniknąć zeszlifowania po wyschnięciu, już podczas zacierania mokrego kleju należy zadbać o wyprofilowanie maksymalnie równej i gładkiej powierzchni z użyciem pióra.

Przed nałożeniem tynku musisz zaciągnąć klej na warstwę izolacyjną i zatopić w niej siatkę wzmacniającą. Powłoka zaprawy klejonej, kiedy wyschnie, robi się twarda i jest trudna do usunięcia. Zeszlifowanie jest jednak konieczne, w przypadku nierówności, by estetycznie nałożyć na gładką powierzchnię kolejny preparat. Niestety sama woda nie usunie zaschniętego nadmiaru kleju i należy to zrobić mechanicznie. Istotną rolę ogrywa dobre doświetlenie fasad budynku, tylko wtedy masz szansę sprawdzić gładkość ścian. Najlepiej robić to po wschodzie słońca. Podczas pracy w zacienieniu niezbędne będą lampy z regulowanym kątem padania światła.

Gąbka do szlifowania elewacji

Do pracy z klejem zarówno w jego rozprowadzaniu na mokro, jak i wygładzaniu po wyschnięciu potrzebujesz:

pacy tynkowych nierdzewnych służących do nakładania masy klejonej; te z żabkami pozwalają na równe rozprowadzenie preparatu, co przekłada się na mniej pracy przy jego zeszlifowywaniu, po wyschnięciu,

pacy ze ścierną siatką – ich zaletą jest możliwość szybkiego odpylenia – wystarczy przedmuchać siatkę i można jej używać dalej; jeśli się stępi, przełóż siatkę na drugą stronę i kontynuuj pracę; siatki w kolorze czarnym wykonane są z węglika krzemu, a szlifowanie z ich pomocą jest szybsze i daje lepszy efekt; ze względu na dużą sztywność czarne siatki lepiej będą się nadawać do szlifowania twardych gładzi, białe z elektrokorundu są miękkie i elastyczne, przez co nadają się do szlifowania gładzi bardzo delikatnych,

packi ze ściernym papierem o gradacji 36 lub 40 – dobrze wyszlifują pozostałości warstw klejonych, bruzd, płaszczyzn styku płyt, tynku i warstw izolacyjnych;

gąbki ścierne – najbardziej sprawdzą się w rogach i miejscach trudno dostępnych,pracuje się z nimi podobnie jak z papierem ściernym.

Szlifowanie kleju na elewacji – jak to zrobić dobrze?

Porada: Najprostszą metodą usuwania ewentualnych pozostałości kleju, jest przetarcie ściany gruboziarnistym papierem ściernym, co zajmuje mało czasu i daje pewność, że położony tynk będzie się prezentował estetycznie.

Usuwanie zaschniętego kleju podczas szlifowania ręcznego na sucho z użyciem packi lub papieru ściernego powinno odbywać się przy zachowaniu niezmiennej siły nacisku do powierzchni, to pozwoli na równe wygładzenie ściany. Podczas pracy postaraj się zachowywać jednostronny kierunek szlifowania, dzięki temu unikniesz smug i nie pominiesz żadnego wystającego wypuklenia.

Zacieranie kleju na elewacji pod malowanie powinno być wykonane z zastosowaniem sprawdzonych i odpowiednio dobranych do podłoża preparatów. Profesjonalne zaprawy klejące już podczas nakładania gładko się rozprowadzają i tworzą jednolite struktury. Ważne są metody klejenia. Zbyt duże nakładanie preparatu utrudnia wyrównanie powierzchni. W zależności od rodzaju termoizolacji możesz użyć kleju do styropianuZaprawa Klejąca do siatki KU11Zaprawa Klejąca do siatki KU11Zobacz więcej lub bardziej gęstej zaprawy klejowej do wełny mineralnejZaprawa Klejąca do siatki KU21Zaprawa Klejąca do siatki KU21Zobacz więcej. W jaki sposób nakładać poprawnie klej dowiesz się z artykułu: „Prawidłowe nakładanie kleju na styropian – praktyczne porady eksperta”. Istotne jest odpylenie części, w której usuwałeś na sucho klej za pomocą packi. Ściana pod gruntownie powinna być czysta i sucha. Dopiero tak przygotowana powierzchnia stanowi bazę, która - wraz z dobrze dobraną farbą - jest inwestycją na lata.

Galeria: