Pnącza na elewacji domu – jak przygotować ścianę?

Budynki obrośnięte ścianą zieleni przez większość roku prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie, ponieważ zmieniają swoją kolorystykę jak kameleon. Choć wielu podobają się pnącza na elewacji domu, obawiają się zrobić to na własnej fasadzie. Czy pnącza niszczą elewację? Jak przygotować ścianę do puszczenia bluszczu lub innych roślin piennych?

Bluszcz na elewacji

Z tego artykułu dowiesz się:

- czy pnącza niszczą elewację,

- jak przygotować ścianę do pnączy na elewacji domu,

- jakie pnącza przy ścianach budynku sprawdzą się najlepiej.

Czy pnącza niszczą elewację? Poznaj fakty i mity!

Wielu osobom bardzo podobają się pnącza na elewacji domu, jednak nie decydują się na zastosowanie takiego rozwiązania, ponieważ obawiają się, że rośliny uszkodzą ściany. Poznaj fakty i mity na temat bluszczu na elewacji:

• Pnącza powodują zawilgocenie ścian – jest to mit. Wręcz przeciwnie – liście pnączy na elewacji działają jak parasol, a ponadto osuszają ziemię wokół budynku, ponieważ potrzebują znacznej ilości wody do prawidłowego wzrostu. Faktem jest jednak, że nie należy sadzić pnączy przy ścianach budynku, które są już zawilgocone;

• Bluszcz uniemożliwia remont elewacji – to częściowa prawda. Aby odświeżyć fasadę, należy mocno przyciąć pnącza, nawet tuż przy ziemi. Powinny się jednak szybko zregenerować;

Warto wiedzieć

W bluszczu na ścianach domu będą mieszkały liczne owady i pająki. Nie musisz się jednak obawiać, że przeniosą się do wnętrz – zdecydowanie wolą one przebywać wśród zieleni.

• Pnącza niszczą elewację – to mit. Co więcej, bluszcz na ścianach domu zmniejsza nagrzewanie się fasady, chroni tynk elewacyjny przed kwaśnymi deszczami. Jednak, aby pnącza nie powodowały uszkodzeń elewacji, ściany muszą być odpowiednio przygotowane – w następnym akapicie dowiesz się jak!

Jak puścić bluszcz po ścianie – przygotowanie elewacji

Jeśli nie chcesz, by elewacja budynku uległa zniszczeniu po zasadzeniu bluszczu na ścianach domu, koniecznie zastosuj się do kilku wskazówek. Przede wszystkim postaraj się, by elewacja była zadbana i dobrze otynkowana, czyli pozbawiona odprysków i pęknięć. Nie warto jednak planować pnączy przy elewacji domu, która zostało świeżo nałożona, ponieważ mogłoby to opóźnić jej schnięcie. Najlepszym wyborem będzie więc puszczenie bluszczu po ścianie rok po nałożeniu tynku fasadowego – odpowiedni będzie np. tynk silikonowy TN 30Tynk Silikonowy TN30Tynk Silikonowy TN30Zobacz więcej.

Pnącza na ścianach domu

Pnącza przy ścianach budynku

Dlaczego takie przygotowanie ścian ma ogromne znaczenie? Ponieważ pędy pnączy na elewacji domu mogłyby wrastać w szczeliny i ubytki w ścianach i wraz ze wzrostem, rozsadzać je, powodując odpadanie tynku.

Jakie pnącza przy ścianach budynków warto wybrać?

Zastanawiasz się, jak przymocować bluszcz do ściany? Zadanie to okaże się bardzo proste, ponieważ jest to pnącze posiadające organy umożliwiające przytwierdzanie się do elewacji, ale bez konieczności naruszania jej struktury.

Kwitnące pnącza na elewacji

Pnącza na elewacji domu

Poza bluszczem podobne właściwości mają też inne rośliny pienne:

• winobluszcz pięciolistkowy – szczególnie atrakcyjnie zaprezentuje się winobluszcz na drewnianym domu,

• winobluszcz trójklapowy – najatrakcyjniejszy jesienią, gdy jego liście zabarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono,

• powojniki – pnącza, które zachwycają dużymi, dekoracyjnymi kwiatami,

• hortensja pnąca – efektowny wygląd ścian zapewniają jej duże kwiatostany oraz ciemnozielone liście zmieniające jesienią barwę na żółtą,

• rdestówka Auberta – pnącze na elewacje, które rośnie bardzo szybko i wytwarza bardzo dużo liści.

Galeria: